Regioportal

Serwis turystyczny i informacyjny

Podróże

Jakie wymiary powinna mieć walizka do samolotu?

Jakie wymiary powinna mieć walizka do samolotu?

Wakacje, służbowe wyjazdy, wizyty u rodziny – podróże samolotem są częścią naszej rzeczywistości. W każdym z tych przypadków nieodzownym elementem jest walizka. Ale jakie wymiary powinna mieć, żebyśmy mogli ją zabrać na pokład? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, planujących podróż. W tym artykule postaramy się je odpowiedzieć.

Sprawdź także:

Najlepsze wczasy dla seniora nad morzem – polecane miasta!

7-dniowe wczasy dla seniora – gdzie wypocząć za granicą?

Tanie wczasy dla seniora z basenem i jacuzzi – co wybrać?

Ograniczenia wymiarowe walizki w samolocie

Pierwszą kwestią, jaką należy wyjaśnić są ogólne przepisy dotyczące wymiarów bagażu. Te są regulowane przede wszystkim przez przepisy Międzynarodowego Związku Linii Lotniczych (IATA). Zgodnie z nimi, bagaż rejestrowany nie powinien mieć wymiarów większych niż suma 158 cm (wysokość + szerokość + długość, nie licząc kółek, rączek etc.), a bagaż podręczny – suma 115 cm. Należy jednak pamiętać, że są to normy maksymalne.

Regulacje dotyczące bagażu podręcznego

W przypadku bagażu podręcznego, to linie lotnicze decydują o maksymalnych rozmiarach, jakie mogą mieć walizki z nim związane. Przeważnie wymiary te wynoszą ok. 55x40x20 cm, choć mogą się różnić w zależności od linii.

Rzeczy ważne do zapamiętania przy pakowaniu bagażu podręcznego to:

  • Marka i model walizki są mniej istotne, niż jej wymiary.
  • Sprawdź regulamin konkretnej linii lotniczej, z usług której planujesz skorzystać.
  • Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na pokładzie samolotu, linie lotnicze mogą zdecydować o przeniesieniu Twojego bagażu do luku bagażowego, nawet jeśli spełnia on wymiary bagażu podręcznego. Niemniej jednak, nie jest to powód do dodatkowych opłat.

Wymiary bagażu rejestrowanego w samolocie

Bagaż rejestrowany, nazywany również bagażem głównym, to taki, który podróżni oddają przy odprawie, aby został załadowany do luku bagażowego samolotu. Jak już wcześniej wspomniano, sumaryczne wymiary trzech wymiarów (szerokość + długość + wysokość) nie mogą przekraczać 158 cm. Również w tym przypadku warto sprawdzić regulamin konkretnej linii lotniczej, ponieważ mogą one wprowadzać dodatkowe ograniczenia.

Zmienność norm w różnych liniach lotniczych

Każda linia lotnicza ma prawo do określenia własnych norm, co oznacza, że te mogą się różnić w zależności od przewoźnika. To zjawisko jest szczególnie widoczne w przypadku tanich linii lotniczych, które często wprowadzają rygorystyczne ograniczenia, co do wymiarów i wagi bagażu, zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego.

Z tego wynika, że niezwykle istotne jest zawsze sprawdzenie regulaminu danej linii lotniczej przed podróżą – informacje te są zazwyczaj dostępne na stronie internetowej przewoźnika. Tylko wtedy możemy być pewni, że nasz bagaż spełnia wszystkie wymogi i unikniemy niespodzianek na lotnisku.

Sprawdź także:

Gdzie najlepiej pojechać na wczasy odchudzające?

Wczasy dla samotnych po 60-tce – gdzie wyjechać?

Jak dojechać do Ciechocinka pociągiem?

Udostępnij

O autorze

Witamy na regioportal.pl! Specjalizujemy się w dostarczaniu inspirujących treści z różnych zakątków świata. Nasz zespół składa się z doświadczonych podróżników, ekspertów w dziedzinie transportu oraz kulinarnych entuzjastów.